Fotografia ślubna, filmowanie wesel, komunii. Jak znaleźć fotografa, jakich aparatów używają specjaliści

Fotografia jest czymś, czego doświadczył każdy mieszkaniec cywilizowanego świata. Nawet, jeśli wcale nie wie czym jest fotografia. Mam tu na myśli maleńkie dzieci, które są fotografowane często - już nawet w trakcie porodu. Nie jest to nowy tren. Często jest tak, że małe dzieci mają więcej fotografii z początków swego życia, niż w późniejszym okresie już jako osoby dorosłe. Właściwie, w trakcie życia, pojedyncze fotografie robione są coraz rzadziej. Można tu wspomnieć o profesjonalnej fotografii robionej na potrzeby różnego typu dokumentów (np. dowód osobisty, prawo jazdy, czy paszport itp.). Kolejną okazją może być jakaś uroczystość (nie tylko rodzinna), gdzie fotografie pamiątkowe robione są nagminnie i z wielkim poczuciem pietyzmu. Można wymienić np. eventy firmowe, wyjazdy integracyjne, czy po prostu robienie fotografii w trakcie delegacji. A trzeba wspomnieć, że takie delegacje mogą się odbywać także poza granicami kraju. Wtedy fotografia może być znacznie bardziej atrakcyjna. Wyobraźmy sobie, że szef wysyła nas np. do Afryki. Co stoi na przeszkodzie, aby „przy okazji” odwiedzić sawannę i „ustrzelić kilka fotek dzikim zwierzętom? Jeśli tylko jest na to czas, oraz fundusze, nieskorzystanie z takiej okazji graniczyło by z praktycznym lenistwem, lub wręcz lękiem przez w/w safari.

Cyfrowy

Nasz obecny świat można śmiało nazwać „cyfrowym”. Dziś praktycznie każdy może fotografować. Posiadamy w kieszeniach małe komputery (często o lepszych parametrach, niż te większe – stacjonarne, czy nawet laptopy). Oczywiście mowa o telefonach komórkowych. Dziś nikt się bez nich nie rusza z domu, a co dopiero na jakiś wyjazd rodzinny, czy event firmowy. Pstrykamy zdjęcia generalnie wszystkiemu „co się rusza”. Nasze obiekty mogą być także nieruchome, a i tak nie przepuścimy okazji uwiecznienia ich na cyfrowej fotografii. Oczywiście tego typu zdjęcia nie zawsze są dobre. Większość z nich często nie nadaje się do niczego. Ale w fotografowaniu wszystkiego „co się rusza, lub nie rusza” – nie o to chodzi. A o co? Oczywiście, o swoistego rodzaju pamiątki z miejsc odwiedzanych i tych, które mamy zamiar odwiedzić. Dziś już rzadko można spotkać kogoś z profesjonalnym aparatem fotograficznym. Z reguły wyciągamy telefony i pstrykamy zdjęcie (bardzo często tak popularne dziś seflie). Chcemy uwiecznić na nich różne zdarzenia, zachowania, itp., aby potem pochwalić się nimi na portalach społecznościowych. I, o to chodzi. Fotografia wykonana telefonem komórkowym może być bardzo zaskakująca, a jak wiadomo najpiękniejsze fotografie to takie, do których się specjalnie nie przygotowujemy. Choć profesjonalni fotografowie mają na ten temat inne zdania. Niemniej (każda) fotografia umila życie zarówno pojedynczego człowieka, jak i całych grup. Cyfrowa fotografia daje także tę przydatność, że nie trzeba wywoływać zdjęć, aby je obejrzeć. Dawniej zrobienie fotografii to był cały rytuał. Ustawianie, upiększanie tła (na pewno każdy widział stare fotografie z prześcieradłem zakrywającym niepożądane tło), oraz długie godziny przy wywoływaniu zdjęcia. Nie zawsze ono wychodziło. Często było niewyraźne, zamazane i zupełnie nie nadające się do pokazywania. Jednak dla jego właściciela było zawsze najważniejsze i najpiękniejsze. Dziś nawet małe dziecko może robić zdjęcia i pokazywać je zarówno rodzinie, jak i w internecie (oczywiście pod warunkiem, że ma do niego dostęp).

Fotografia okazjonalna

Co to takiego ta fotografia okazjonalna? Jest to po prostu fotografia na potrzeby wielkich uroczystości – zarówno rodzinnych, jak i tych wyjazdowych. Załóżmy, że chcemy mieć zdjęcie na tle Mount Rushmore – jeśli akurat przebywamy na terenie Stanów Zjednoczonych. Fotografia przed czterema prezydentami może być niezłą gratką na portal społecznościowy, a przecież o to chodzi. Skoro gdzieś wyjeżdżamy, to należy się tym pochwalić w rozsądny sposób – czyli profesjonalną fotografią, dokumentującą nasz pobyt w danym miejscu. Będzie to jak najbardziej fotografia okazjonalna – przynajmniej w danym okresie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kiedyś też tam pojechać i „strzelić sobie fotkę”. Niektórzy mówią, że ujęcia konkretnej fotografii nie da się powtórzyć – tak jak nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki. Oznacza to, że każde ujęcie jest unikalne i jedyne w swoim rodzaju. Sekundę później już będzie inne ujęcie (inne światło, inny ruch, uśmiech, poza itp.) A jak wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach i o te szczegóły właśnie chodzi. Weźmy przykład wesela. Czy ono może się powtórzyć? Pewnie może, jednak już nie z tą samą osobą (niektórzy z nas biorą kilka ślubów w życiu – szczególnie ci bardziej kochliwi). Każdy ślub – to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju. Aby doskonale uwiecznić je na zdjęciach należy wynająć profesjonalnego fotografa. Nie można ulegać namowom np. cioci Basi, która upiera się, że jej syn potrafi robić piękne zdjęcia, bo akurat kupił sobie najnowszego iPhona. Ślub jest jeden (przynajmniej w danym czasie), wesele jest jedno. I jeśli chcemy mieć pamiątkę z tego okresu (profesjonalną pamiątkę), zlećmy pracę komuś, kto zajmuje się tym procederem zawodowo i – jednym słowem – wie co robi. Tak samo będzie się sprawa przedstawiać z komunią, czy chrzcinami. Wprawdzie można mieć więcej dzieci, a tym samym więcej chrzcin i komunii, jednak każda fotografia będzie inna, ponieważ jak wspomniałam wyżej, będzie robiona w innym świetle, innej porze, innym ruchu, czy innej pozie. To dlatego mówi się, że nie można zrobić takiej samej fotografii dwa razy. Doskonale rozumieją to profesjonalni fotografowie i to oni jednak powinni zajmować się wykonywaniem usług z zakresu fotografii okazjonalnej. Fotki na imieninach u cioci możemy „strzelać” sami. Ślub i inne uroczystości rodzinne – zostawmy profesjonalistom.

Skąd wziąć dobrego fotografa?

Jeśli już zdarzy się sytuacja, że będziemy potrzebować dobrego fotografa, skorzystajmy z polecenia tych usług, przez kogoś znajomego. Jak wcześniej wspomniano, każdy kiedyś robił sobie jakieś zdjęcia, urządzał wesele, komunię, czy chrzciny. A może ktoś z rodziny, lub znajomych organizował jubileusz seniora i wie, skąd wziąć cierpliwego i przede wszystkim słuchającego – czyli doskonałego fotografa. Dlaczego „słuchającego”? Ponieważ doskonały fotograf potrafi słuchać tego, co chce mu przekazać osoba fotografowana. Nie strzela fotek bezmyślnie, i szybko, byle tylko zakończyć zlecenie i dostać zapłatę. Może i są ludzie preferujący tego typu usługi (nie lubią się fotografować), jednak koniec końców, każdy chce mieć dobrą fotografię pomimo tego, że jego nastawienie do każdego zdjęcia jest zawsze negatywne. Można się o tym przekonać, pokazując takiej osobie jego podobiznę. Będzie się krzywił, jednak gdy zobaczy profesjonalną robotę, w duchu pochwali zawodowego fotografa. Gdyby natomiast laik strzelał mu fotki bez opamiętania, mogłoby się to skończyć jakimiś urazami - i to nie tylko psychicznymi – dla fotografa. Warto zatem skorzystać z takich podpowiedzi i znaleźć fotografa, który będzie umiał sprostać wymaganiom wszystkich gości – co wcale nie jest takie trudne biorąc pod uwagę ich brak znajomości na profesjonalnej fotografii. Taka ciocia Basia, czy wujek Antek widząc swoją chrześnicę w ślubnej sukni, przy ołtarzu, z buzią udekorowaną pięknym uśmiechem, nie będzie zwracać uwagi na nic innego. Mogą nawet nie dostrzec ewentualnego, małego zniekształcenia postaci, czy tła, spowodowanego marnym światłem w kościele. Dlatego cierpliwy fotograf, może praktycznie wszystko. Fotograf pracujący „po łebkach” będzie tracił klientów bez względu na oferowanie przez niego minimalnych cen za usługi. Fotograf z polecenia zawsze znajdzie pracę pomimo tego, że na tym rynku obecnie jest dość duży zastój właśnie przez używanie własnych komórek przez „domorosłych” fotografów (czyli np. syn cioci Basi. W tygodniu pracuje na budowie, w niedziele robi fotki swoim nowym, wypaśnym telefonem). No i – co ważne (dla wielu najważniejsze) nie weźmie przecież takich „ciężkich pieniędzy” jakie by wziął profesjonalny fotograf. Imprezy są drogie dla organizatorów– szczególnie te rodzinne. Jeśli można na czymś zaoszczędzić, to przecież nie na jedzeniu. A fotografia? Kto dziś na to patrzy? I po co komu takie profesjonalne zdjęcia? Dopiero – jak minie kilka lat od zdarzenia (w tym wypadku uroczystego ślubu), zaczynamy szczerze żałować, że nie zamówiliśmy profesjonalisty. Ślub już się nie powtórzy, czas minął „rzeka odpłynęła”, a my pozostaliśmy z marnej jakości zdjęciami, strzelonymi przez jakiegoś członka rodziny. Naprawdę – nie warto.

Sprzęt fotograficzny – to podstawa dobrych zdjęć

Jakiegoż to sprzętu używają profesjonaliści, że warto korzystać z ich usług? Na pewno nie są to jedynie telefony komórkowe. Poza tym, samo zdjęcie to nie wszystko. Należy je jeszcze odpowiednio przygotować, obrobić i sprawić, aby klient końcowy był jak najbardziej zadowolony. Aby polecił takiego fotografa z czystym sercem każdemu, kto pragnie wykonać doskonałe zdjęcia z uroczystości rodzinnych, lub innych okazji. A przecież w ciągu naszego życia wydarza się mnóstwo sytuacji, które są warte uwiecznienia na fotografii, a nawet oprawienia tej fotografii w odpowiednie ramki. Zlecając taką pracę profesjonaliście możemy być pewni, że zrobi nie tylko zdjęcia, ale także odpowiednio je przygotuje. Możemy zażyczyć sobie kopię zarówno na papierze, jak i w formie elektronicznej (domorosły fotograf tego na pewno nie zrobi). Wszystko będzie zapakowane i może być także dostarczone pod wskazany adres. Każde zlecenie jest realizowane przez dobrego fotografa pod względem zarówno jakości tych zdjęć, oraz samej oprawy. Także czas takiej pracy jest odpowiednio ustalony. Tu nie ma przypadków. Jeśli fotograf chce mieć klientów, musi także posiadać profesjonalny sprzęt. Specjalista dość, że będzie używał doskonałego sprzętu, to jeszcze będzie umiał go używać. Często zdarza się tak, że idziemy do fotografa i chcemy zamówić jakąś serię zdjęć. I co się okazuje? Fotograf więcej czasu traci na ustawienie samego sprzętu, niż swojego klienta do zdjęcia. Wychodzi gdzieś bez przerwy, ustawia komputer, przestawia lampy itp. Po prostu – pomimo świetnego sprzętu – nie umie się nim posługiwać. Można się zatem spodziewać po nim marnej jakości usługi i najlepiej w takiej sytuacji iść gdzie indziej i skorzystać z usług innego fotografa. Póki, nie jest za późno.

Uwaga: Kopiowanie, powielanie, cytowanie powyższego tekstu lub jego fragmentów bez pisemnej zgody firmy Pajeczyna, Co. jest zabronione i podlega karze zgodnej z ustawą o prawie autorskim. Copyright © 2005 - 2017 Pajeczyna™. Wszystkie prawa zastrzeżone. 01/01/2007

Copyright © 2020 Pajeczyna™. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: Iguana Studio