Jak zacząć komunikatywnie posługiwać się językiem obcym? Jak znaleźć najlepszą szkołę języków obcych. Studiowanie języka angielskiego w Anglii i USA.

W dzisiejszych czasach ludzie dzielą się na dwie grupy: tą, która nie zamierza się uczyć języków obcych i tą, która upatruje w językach szansy na lepsze życie lub awans w pracy. Teoretycznie w zasięgu swojej ręki mamy narzędzia, które pozwalają na komunikację w języku obcym, bez potrzeby jego znania, jednakże nie są to narzędzia doskonałe. Tłumacz Google popełnia błędy i chociaż z dnia na dzień jego praca jest wykonywana coraz lepiej, to jednak dużo czasu jeszcze minie, zanim będzie można mu zaufać w pełni. Tradycyjni tłumacze z kolei są kosztowni – jedni bardziej, drudzy mniej, zależy oczywiście od języka.Tak więc nieważne co chcesz robić, warto zacząć uczyć się języków obcych, ponieważ mogą one stać się przepustką do lepszego świata. Być może dzięki nim znajdziesz lepiej płatną pracę lub wyjedziesz za granicę? A może po prostu znajomość angielskiego, francuskiego czy rosyjskiego będzie ci potrzebna wyłącznie do tego, byś mógł czytać książki nieprzetłumaczone na język polski? Nie jest ważne, jakie są twoje pobudki, aby zacząć się uczyć, ważne jest tylko to w jaki sposób będziesz się uczyć. Zależy ci przecież na dobrych wynikach i na tym, by osiągnąć komunikatywność. A w jaki sposób możesz tego dokonać?

Przyswój całkowite podstawy

Nieważne, w jaki sposób to zrobisz, przyswój totalne podstawy języka, którego chcesz się nauczyć. Możesz to zrobić za pomocą specjalnych kursów z nauczycielami albo poprzez przerabianie samouczków. Dzięki takim zabiegom będziesz miał już pewną wiedzę, będziesz posługiwać się podstawowym słownictwem, oraz w niewielkim stopniu liźniesz gramatykę. Tyle wystarczy, by dalej pójść już innym torem.

Musisz wiedzieć bowiem, że nie potrzebujesz non stop nauczyciela i siedzenia w podręcznikach. Wiele osób jest tym znudzonych, dlatego też nigdy nie osiąga zamierzonych celów. Dlatego w momencie, w którym poznasz już absolutne podstawy, możesz już zacząć szukać innych, ciekawszych sposobów nauki. Dzięki temu nigdy nie wpadniesz w marazm i nie przerwiesz nauki.

Ale co w takim razie możesz robić po przyswojeniu podstaw? W jaki inny sposób możesz zacząć uczyć się dowolnie wybranego przez siebie języka obcego? Cóż, odpowiedź wcale nie jest taka trudna!

Otocz się językiem – moc popkultury

Wszelcy poligloci i znawcy języków obcych trąbią o tym, by otoczyć się zewsząd językiem, tak by, jak najnaturalniej był on przez nas przyswajany. Co to jednak znaczy „otoczyć się”? I jak ty możesz to zrobić? Cóż, każdy lubi popkulturę. Oglądanie filmów, słuchanie muzyki czy czytanie książek. Przynajmniej jedna z tych czynności sprawia ci przyjemność. Warto więc wykorzystać ją do nauki języka! Oto, jak możesz wykorzystać kulturę dla swoich celów.

Filmy i seriale – po pierwsze możesz je oglądać w języku docelowym, posiłkując się polskimi napisami. Możesz także pójść o krok dalej i posiłkować się napisami w tym języku, którego się uczysz. Możesz też po prostu oglądać je bez napisów, starając się zrozumieć, co mówią do siebie bohaterowie. Filmy i seriale mają niesamowitą moc wciągania w swoją fabułę. Człowiek jest zainteresowany tym, co widzi na ekranie i chce to zrozumieć jak najlepiej. Dlatego też nauka w ten sposób przynosi tak dobre efekty! Dzięki niej nauczysz się tworzyć pełne zdania, a także wpadną ci do głowy słówka, naprawdę wiele słówek. Ogromnym plusem jest to, że możesz słuchać oryginalnych akcentów, z jakimi mówią natywni użytkownicy języka, którego się uczysz. Poza tym możesz w pewnym stopniu poznać kulturę.

Muzyka i podcasty – muzyka, jaka jest, każdy widzi. A raczej słyszy. Na pewno masz swoje ulubione kawałki, swoje ulubione zespoły i swoich ulubionych wykonawców. W każdej chwili możesz zacząć bardziej wsłuchiwać się w słowa piosenek. Możesz sprawdzać w Internecie, o czym jest twój ulubiony utwór i nauczyć się go na pamięć. W piosenkach wiele jest przydatnych zwrotów i słów, które dzięki chwytliwej melodii możesz szybciej zapamiętać. Z kolei, jeżeli chodzi o podcasty, to w dzisiejszych czasach w Internecie możesz znaleźć ich wiele, na wiele różnych tematów. Z pewnością znajdziesz więc taki, który ciebie zainteresuje i będziesz mógł zacząć go słuchać. Często do tego typu podcastów są dołączone transkrypcje nagrań, przez co będziesz mieć jeszcze wgląd w cały tekst.

Książki i komiksy – jeżeli lubisz czytać, ten sposób jest idealny. Dzięki czytaniu książek i komiksów dowiesz się, jak poszczególne słowa są zapisywane i w jaki sposób są tworzone zdania. Będziesz więc miał, czarno na białym pokazane jak w praktyce wygląda język, którego chcesz się nauczyć. Nie musisz od razu zaczynać, od nie wiadomo jak długich i ambitnych książek. Wystarczy, że zaczniesz czytać te, przeznaczone dla dzieci. Dzięki obrazkom w nich zawartych nie będziesz nawet potrzebował słownika, by domyślić się co dane słowo lub zdanie oznacza. To samo tyczy się komiksów, jeżeli jesteś ich fanem, warto zainwestować w kilka numerów w języku obcym. To będzie naprawdę dobra inwestycja. I jeszcze jedno. Jeżeli nie lubisz i książek, i komiksów, zawsze zostają czasopisma. Gdy interesujesz się modą: zainwestuj w Vogue, jeżeli interesuje cię coś innego, to znajdź coś, co będzie ci odpowiadać! Na rynku w Polsce istnieją nawet specjalne czasopisma poświęcone nauce języków obcych – angielskiego, francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego czy rosyjskiego.

Jak więc widzisz, masz sporo opcji na to, by otoczyć się ze wszystkich stron językiem obcym, którego się uczyć. Takie działanie pozwoli ci uzyskać bardzo dobre wyniki w dość krótkim czasie. Ogromnym plusem jest to, że w trakcie zanurzania się w języku, nie będziesz czuł znużenia. Po prostu jest zbyt wiele opcji, które możesz wybrać, by cokolwiek stało się dla ciebie nudne. I warto właśnie wykorzystać siłę tej ciekawości. W takim razie, co jeszcze możesz zrobić, by szybciej nauczyć się języka obcego komunikatywnie?

Znajdź przyjaciela, z którym będziesz korespondował

W Internecie aż roi się od portali, na których możesz znaleźć tak zwanego penpala, czyli przyjaciela z innego kraju, z którym będziesz mógł korespondować. Dzięki temu zabiegowi najszybciej zaczniesz przyswajać język obcy, ponieważ po prostu będziesz chciał się dzielić wrażeniami ze swojego życia w sposób jak najbardziej zrozumiały. Najlepiej będzie, jeżeli twój przyjaciel będzie mniej więcej na twoim poziomie językowym, wtedy nie będziesz czuć wstydu ani zażenowania korespondując z nim. Zyskasz z kolei swobodę wypowiadania się. Nie musisz pisać perfekcyjnie, z doskonałą gramatyką, by zostać zrozumianym. Będziesz z kolei starał się przyswajać i używać takiego słownictwa, dzięki któremu opowiesz co się u ciebie dzieje.

Dzięki temu, że będziesz mieć niemal natychmiastowy feedback od swojego przyjaciela, zaczniesz także być bardziej pewnym siebie. W końcu będziesz mieć pewność, że twój angielski/niemiecki lub inny język jest na tyle wysokim poziomie, że ludzie go rozumieją i są w stanie się do niego odnieść.

Powrót do podręczników

Jeżeli chcesz, w tym momencie możesz także wrócić do nauki z podręczników, po to, by nadać pewien kształt swojemu językowi. Na tym etapie nauka z podręczników oznaczać będzie to, że dowiesz się jakie zasady gramatyczne stoją za tym, co słyszałeś w filmach, czy czytałeś w książkach. Będziesz umiał się w pełni świadomie posługiwać danym językiem.

Na tym etapie równie dobrze możesz znów skierować się także w stronę szkoły języków obcych lub możesz zastanowić się nad prywatnymi lekcjami, jeżeli cię stać. Musisz wiedzieć jednak, że jest to doskonała inwestycja w siebie, ponieważ dzięki temu możesz być, chociażby przygotowany do zdania egzaminu językowego, potwierdzającego twoje umiejętności. Taki egzamin pozwoli ci dostać lepszą pracę lub podwyżkę w tej, którą masz.

Egzamin ten może także wpłynąć na ciebie w sensie motywacyjnym. W końcu zdasz sobie sprawę z tego, iż samodzielnie nauczyłeś się języka obcego na naprawdę fajnym poziomie. Będziesz mieć przeświadczenie, że jesteś w stanie osiągnąć wszystko, co tylko sobie zaplanujesz. Niesamowicie wpłynie to na twoją pewność siebie. Warto zatem zdać taki egzamin.

Jakiego więc chcesz się nauczyć języka? Co chcesz za jego pomocą osiągnąć? Ile czasu możesz na niego poświęcić? Odpowiedz sobie na te wszystkie pytania, a dowiesz się jak długo będziesz się uczyć i w jaki sposób będziesz to robić. W końcu aby czytać po angielsku trzeba zacząć… czytać po angielsku!

Podsumowanie

Już wiesz, że na samym początku nauki musisz zadbać o to, by ogarnąć podstawy. To właśnie na nich oprzesz całą resztę swoich działań. Podstawy możesz znaleźć w podręcznikach, samouczkach lub w szkole językowej. I gdy tylko je opanujesz, powinieneś jak najszybciej zacząć otaczać się językiem – za pomocą filmów, seriali, muzyki czy książek i czasopism. Gdy już nabierzesz nieco pewności i umiejętności, możesz znaleźć w Internecie przyjaciela, z którym będziesz korespondował. To właśnie w tym momencie będziesz mógł wykorzystać swoje umiejętności.A gdy poczujesz, że to już odpowiedni moment i że chcesz ustabilizować swoją wiedzę, możesz wrócić do podręczników lub do szkoły językowej, gdzie nauczyciele wyjaśnią ci zasady gramatyki. To sprawi, że nie będziesz popełniać błędów i będziesz miał pojęcie, dlaczego zdania w danym języku są takie, a nie inne.

Pamiętaj jednak, że wcale nie musisz wykonywać tego ostatniego kroku. Jeżeli uczyłeś się języka tylko dlatego, by rozumieć filmy, lub czytać książki, to na nic nie jest ci potrzebne usystematyzowanie wiedzy, czy też zdobywanie certyfikatów. Jeżeli jednak marzy ci się lepsza praca i większe pieniądze, wtedy warto poświęcić nieco pieniędzy na nauczycieli, którzy nauczą cię gramatyki. To będzie naprawdę dobra inwestycja. Nie ważne jednak, dlaczego chcesz się nauczyć języka, ważne, że w ogóle chcesz to zrobić. Pamiętaj, każdy język, który znasz, rozwija cię i sprawia, że stajesz się lepszym człowiekiem. Poza tym warto wiedzieć, co się dzieje na świecie – a to możesz w pełni osiągnąć tylko wtedy, gdy wiesz, co piszą w lokalnych gazetach. Zobacz darmowe ogłoszenia w dziale Edukacja na portalu Pajeczyna.pl

 

Uwaga: Kopiowanie, powielanie, cytowanie powyższego tekstu lub jego fragmentów bez pisemnej zgody firmy Pajeczyna, Co. jest zabronione i podlega karze zgodnej z ustawą o prawie autorskim. Copyright © 2005 - 2017 Pajeczyna™. Wszystkie prawa zastrzeżone. 01/01/2007

Copyright © 2020 Pajeczyna™. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: Iguana Studio