Oferty pracy na wakacje dla studentów w Polsce i za granicą. Porady jak znaleźć wymarzoną pracę na weekendy i godzinach wieczornych, popołudniowych. Ogłoszenia pracy dla hostess, kelnerów, sprzedawców, pomocników budowlanych, telemarketerów, opiekunek do dzieci.

Trwają wspaniałe i upragnione przez wszystkich - WAKACJE ! Dla wielu z Nas, to czas sielanki, odpoczynku, relaksu i słodkiego lenistwa . To idealny moment, by odpocząć od szarej rzeczywistości, choć na chwilę zapomnieć o problemach, odsapnąć od pracy . Dla innych zaś, to doskonały moment, by zarobić kilka dodatkowych 'groszy'. Studenci w okresie wakacyjnym pragną znaleźć dorywczą pracę i tym samym zdobyć pieniądze na własne potrzeby .

Jest wiele stanowisk pracy dla studentów, które nie wymagają danych kwalifikacji czy wielkich umiejętności . Wyróżnijmy więc kilka z nich .

- Praca za barem:

W wielu lokalach, aby zacząć pracę za barem wcale nie trzeba być specjalistą i wykwalifikowanym człowiekiem. Wystarczy umieć nalewać piwo, a tego można nauczyć się w bardzo krótkim czasie ! Trzeba jednakże być otwartym, komunikatywnym, mieć przyzwoitą kondycję fizyczną .  Jako barman zarobić można od 6 do kilkunastu złotych za godzinę (w zależności od lokalizacji i klasy lokalu), a praca bywa na tyle elastyczna, że grafik ustala się tak, by każdemu pasował.

- Idealnym sposobem na zarobienie pieniędzy, to doskonale znane - korepetycje:

Z tej propozycji najczęściej korzystają studenci przedmiotów pedagogicznych a niekiedy również uczelni technicznych. Mogą dorabiać jako korepetytorzy. Ich stawki są na ogół atrakcyjne w porównaniu do stawek nauczycieli, a tzw. 'korki' dawać można w wybranych godzinach – najczęściej zaś są to godziny popołudniowe. Za korepetycję można dostać nawet 160 zł za 2 godziny lekcji w tygodniu, to już jest dość spory zastrzyk gotówki dla studenta .

- Kolejna propozycja pracy dla studentów, to Asystent pośrednika nieruchomości:

Wiele agencji pośrednictwa nieruchomości, do pomocy licencjonowanym pośrednikom zatrudnia pomocników bez licencji. Co prawda praktycznie zawsze jest to praca bez podstawy, oparta jedynie o prowizję, ale jeśli jesteśmy osobą komunikatywną, to możemy zdobywać mieszkania dla agencji oraz pokazywać lokale najemcom . Wiele osób poszukujących mieszkań do wynajęcia lub zakupu nie ma czasu na oglądanie ich w godzinach porannych i wolą spotkać się z pośrednikiem w godzinach popołudniowych lub w weekendy a także w czasie wakacji .

- A teraz propozycja dla studentek w charakterze Hostessy:

Przy odpowiednich walorach fizycznych, dorabiać można jako hostessa na różnego rodzaju promocjach. Praca głównie w weekendy oraz w wieczory przedświąteczne – wtedy, kiedy w marketach panuje największy ruch. Hostessy klubowe, pracujące w modnych barach, to również praca raczej wieczorno – nocna – . Jeśli chodzi o zarobki to wynoszą one od 8 do 12 zł za godzinę.

- Sprzedawca w markecie:

Zarówno agencje pracy tymczasowej, jak i większe markety z branży RTV i AGD chętnie zatrudniają studentów (ze względu na możliwość korzystnej umowy – zlecenia). Prace taką podjąć można na pół etatu a niekiedy na ¼ – choć elastyczność grafików nie jest tu aż tak płynna jak w przypadku pracy w gastronomii. Podobnie wygląda też praca w multipleksach.

- Sprzedawanie  na Allegro (handel):

Dla mieszkańca większego miasta opłacalnym pomysłem na dorabianie może być handel na Allegro. Sprzedawać można wszystko – byle z zyskiem. Można okupywać od rana second handy i wynajdywać markową odzież i buty (szczególnie chodliwe są ciuchy dla dzieci), można przekopywać się przez antykwariaty . Można wreszcie polować na promocje i przeceny, kupować niemalże hurtem, by odsprzedawać produkty z zyskiem – w dużych miastach wystarczy założyć kilka kart stałego klienta w różnych sklepach by móc liczyć na okazjonalne przeceny i rabaty. Niektórzy dorabiają też zbieraniem próbek kosmetyków i ich późniejszą odsprzedażą (choć nie jest to zgodne z polityką producentów).

- Telemarketer:

Praca na słuchawce w wielu call center możliwa jest w elastycznym trybie godzinowym. Nie jest to praca łatwa, nie zawsze też dobrze płatna – ceniona jednak przez pracodawców. Poza tym, zawsze może okazać się, że kontakt z klientem sprawia ci radość lub… że nie cierpisz tego szczerze – a o tym lepiej przekonać się jeszcze przed dyplomem, by po min, nie tracić już cennego czasu.

- Teraz propozycja dla Panów - Pomocnik budowlany:

Doskonale wiemy, że jest to praca wymagająca siły fizycznej, ale niewymagająca doświadczenia. Doświadczenie w CV niezbyt imponujące, ale za to umiejętność szpachlowania czy kładzenia płytek, może przydać się w życiu nie jeden raz.

- Kolejna propozycja dla studentów, którzy chcą dorobić, to doręczanie gazet:

Niektóre gazety zatrudniają tzw. doręczycieli, których zadaniem jest doręczanie prasy do lokali gastronomicznych, kiosków lub proponowanie gazet na przystankach i przejściach dla pieszych dużym natężeniu ruchu. Praca zazwyczaj w godzinach od 5.30 (kiedy odbiera się gazety) do ok. 8.00 – 9.00. Zimą jest to praca nieco mniej przyjemna przez wzgląd na temperaturę. Płaca rozliczana albo za godzinę, albo też za ilość doręczonych gazet.

To właśnie teraz, w miesiącach letnich, bezrobocie spada i przybywa ofert pracy. Oferty dają się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym i hurtowym, budownictwie oraz rolnictwie. Ze względu na sezon urlopowy to także dobry moment na zdobycie doświadczenia w pracy biurowej. Wakacje to zatem świetny czas dla studentów i absolwentów, nie tylko na staże i praktyki zawodowe, ale też na znalezienie pracy sezonowej i tymczasowej.  

Tradycyjnie to właśnie czerwiec, lipiec jest miesiącem, kiedy to pojawia się najwięcej ofert pracy sezonowej i tymczasowej.  W czerwcu zaczyna się szczytowy okres w rolnictwie, który wiąże się ze znacznym wzrostem zatrudnienia, m.in. w przedsiębiorstwach produkcyjnych specjalizujących się w przetwórstwie owocowo-warzywnym, który trwa do września, a nawet aż do października. W tym okresie zapotrzebowanie na pracowników jest tak duże, że tutaj swoją szansę na dodatkowy, wakacyjny zarobek znajdą również osoby bez jakiegokolwiek doświadczenia zawodowego..

Poza intensywnymi pracami, m.in. w budownictwie i rolnictwie, zwiększony popyt na pracowników wynika również z konieczności znalezienia dodatkowych pracowników na zastępstwo w okresie urlopowym. Tutaj pojawia się szansa na znalezienie np. dodatkowej pracy biurowej czy zajęcia w centrach obsługi biznesu. Taka praca, w odróżnieniu od typowej pracy dorywczej, wiąże się z możliwością zdobycia niezbędnego doświadczenia zawodowego i zaprezentowaniu się potencjalnemu pracodawcy. Przy odpowiednim zaangażowaniu i odrobinie szczęścia może się okazać, że praca na zastępstwo nie skończy się wraz z powrotem pracowników z urlopów. To świetna okazja dla każdego studenta!

Studenci, jak więc szukać pracy na wakacje?

Jeśli interesuje Nas praca na zastępstwo i zależy Nam na doświadczeniu i referencjach, najlepszym i najbezpieczniejszym wyjściem – poza popytaniem znajomych – będzie zarejestrowanie się w agencji pracy tymczasowej. To nic nie kosztuje. Swoje szanse można zwiększyć rejestrując się w kilku takich miejscach jednocześnie. W przypadku prac na zastępstwo firmy zwykle poszukują takich osób z wyprzedzeniem (np. zaczynają prowadzić rekrutację już wiosną), dlatego – jeśli interesuje Nas  np. praca w biurze, przy aktualizacji danych czy wykonywanie prac pomocniczych w instytucji finansowej, ubezpieczeniowej czy konsultingowej, to musimy się spieszyć. W przypadku niewielkich, mało znanych agencji najlepiej jest sprawdzić, czy figurują w KRAZie, czyli Rejestrze Podmiotów Prowadzących Agencje Zatrudnienia.

W znalezieniu dodatkowej pracy na wakacje pomocne są także Ochotnicze Hufce Pracy. W przypadku zainteresowania pracą w gastronomii czy hotelarstwie w miejscowościach turystycznych, warto na własną rękę kontaktować się z potencjalnym pracodawcą lub wysyłać swoje dokumenty aplikacyjne. Takie postępowanie sprawdzi się również w przypadku produkcji, a także w handlu i usługach. W przypadku tych ostatnich przyda się również baczniejsze zwracanie uwagi na witryny sklepowe, na których teraz roi się od ogłoszeń pracy dorywczej. W handlu i usługach to z reguły najlepsza forma rekrutacji, która firmom pomaga uniknąć osób przypadkowych. Taki sposób pomaga również od razu ocenić, jakie, pierwsze wrażenie robi dany kandydat.

Drodzy Studenci, choć poszukiwania pracy w wakacje nie zawsze są łatwe, to nigdy nie należy tracić nadziei i szukać do skutku !!! :)

Copyright © 2020 Pajeczyna™. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: Iguana Studio