Praca w Niemczech

Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej rynek pracy w wielu krajach stanął dla naszych rodaków otworem. Wiele osób skorzystało z tej opcji wyjeżdżając za pracą poza granice Polski. Wyjeżdżały nawet całe rodziny, które w innych krajach postanowiły szukać pracy oraz układać sobie życie.

Niemiecki rynek pracy

Duża popularnością cieszył się i nadal cieszy rynek pracy w Niemczech. Jako że Niemcy to nasz bliski sąsiad, zdarza się, że niektórzy mieszkając w Polsce, dojeżdżają do pracy w Niemczech. U naszego zachodniego sąsiada Polacy znajdują pracę w wielu branżach. Zarówno sprzedawczyni w sklepie, opiekun osoby starszej czy specjalista. Polacy na zagranicznych rynkach pracy często postrzegani są jak dobra siła robocza, jako fachowcy, którym warto zaufać. Do tego nie ukrywajmy, ale Polacy często pracują za nieco niższą stawkę niż np. Niemcy czy Anglicy.

Jak szukać?

Warto pamiętać, że pracę można zacząć szukać jeszcze zanim fizycznie wyjedziemy za granicę. W jaki sposób? Dużą popularnością cieszy się oczywiście Internet. Całkiem sporo serwisów posiada darmowe ogłoszenia praca w Niemczech, które mają za zadanie pośredniczyć między poszukującymi pracy i pracowników. Często również firmy, które specjalizują się w pośrednictwie pracy zagranicznej korzystają z tego typu serwisów. Dlaczego? Ponieważ Internet jest powszechny i ogólnie dostępny i w ten sposób najłatwiej jest dotrzeć do docelowego użytkownika. Drugą opcją są właśnie wspomniane agencje pracy, do których kandydat może się zgłosić osobiście. Wówczas zbierane są informacje na temat umiejętności i kwalifikacji pracownika, a także jego oczekiwań. Na tej podstawie pracownik ma możliwość indywidualnego dobrania oferty pracy dla danej osoby. Co ciekawe, Polacy poszukujący pracy w Niemczech mogą korzystać zarówno z polskich agencji pośrednictwa, jak i z niemieckich. Co więcej, często podmioty te współpracują ze sobą, dzięki czemu posiadają bogatszą ofertę miejsc pracy. Ogłoszenia dotyczące pracy pojawiają się często także w klasycznej w formie, jako anonse w gazetach, lecz aby szukanie było skuteczne, warto skupić się raczej na prasie niemieckiej niż polskiej, gdyż częstotliwość pojawiania się ogłoszeń jest nieporównywalna. Od momentu wstąpienia do Unii Europejskiej pojawiło się równie ciekawe narzędzie. W Polsce nie jest ono wystarczająco mocno rozpowszechnione, ale oferty często znaleźć można na stronach internetowych urzędów pracy. To tzw. EURES, czyli European Employment Services. Jest to pewna sieć, tworzona przez Komisję Europejską i publiczne służby zatrudnienia w poszczególnych krajach.  Do jej podstawowych zadań należy świadczenie usług w zakresie pośrednictwa pracy. W bazie publikowane są oferty pracy ze wszystkich krajów Wspólnoty, dzięki czemu nie ma większego problemu, aby odnaleźć ofertę pasującą naszym wymaganiom. Dobrym rozwiązaniem może być też uczestnictwo w targach pracy. Często bowiem firmy, które się na nich pojawiają poszukują pracowników nie tylko do krajowych podmiotów, lecz także do filii zagranicznych. Takie rozwiązanie ma sporo korzyści, gdyż zazwyczaj pomagają oni pracownikom w organizacji przeprowadzki lub umożliwiają uczestnictwo w procesie rekrutacyjnym w kraju macierzystym.

Samodzielne szukanie pracy

Mimo tylu dostępnych narzędzi, szukanie pracy za granicą na własną rękę nadal cieszy się dużą popularnością. Wówczas, posiadając wiedzę, że dana firma poszukuje pracowników należy udać się do niej osobiście. Nie jest to wcale zadanie łatwe, gdyż po pierwsze należy mieć wiedzę, że w firmie planują zatrudnienie pracowników, a po drugie trzeba będzie ponieść koszt związany z dojazdem. Ponadto, osobiste aplikowanie na dane stanowisko wymaga, aby potencjalny pracownik choć w stopniu komunikatywnym władał językiem, aby móc dogadać się z pracodawcą. Często także dostarczenie do firmy cv nie oznacza, że zostaniemy na rozmowę zaproszeni od razu. A to powoduje generowanie kosztów. Albo powrotu do Polski na czas oczekiwania na reakcję pracodawcy lub związanych z zakwaterowaniem i wyżywieniem na miejscu. Zdarza się, że informacje dotyczące wakatów otrzymujemy od znajomych, którzy już w danej firmie pracują. Wówczas może być nieco łatwiej, gdyż podpowiedzą oni jakie są procedury, dzięki czemu będziemy wiedzieli czego się spodziewać.

Praca w Niemczech bez znajomości języka, czy to możliwe?

A co jeśli chcielibyśmy wyjechać i podjąć pracę w Niemczech, ale nie znamy języka? Czy to przekreśla nasze szanse? Niekoniecznie. Jednak w tej sytuacji szukanie pracy na własną rękę może być utrudnione i wiązać się z dużym ryzykiem. W tym przypadku najlepiej poprosić o pomoc licencjonowaną agencję, która dopilnuje, żeby wszystkie kwestie formalne i ustalenia zostały prawidłowo i zgodnie z prawem zrealizowane. Dzięki takiej agencji mamy pewność, że zatrudnienia będzie legalne, jakie warunki zatrudnienia nas obowiązują, ale także jaki jest zakres obowiazków wynikajacych z zajmowanego stanowiska pracy. Oferty pracy w Niemczech dla osób, które nie znają języka bardzo często pojawiają się w następujących branżach: elektryk, cieśla, budowlaniec, stolarz, dekarz, sprzątaczka, ale także wśród pracowników produkcji czy operatorów CNC. Tu konieczność komunikacji werbalnej jest znikoma, a Polacy są cenionymi pracownikami, postrzeganymi jako osoby pracowite, rzetelne i znające się na swoim fachu. A to często staje się kluczowym kryterium wyboru. Wielu pracodawców ma również świadomość, że nieznajomość języka w chwili przyjazdu do kraju wcale nie znaczy, że osoba nie będzie się umiał komunikować. Wiele osób bowiem, szczególnie tych, które rozważają pozostanie w Niemczech na dłużej lub nawet na stałe, gdy już rozpocznie pracę podejmuje próby nauki języka. Również pracodawcy organizują czasem kursy językowe, które ułatwiają ich zagranicznym pracownikom odnalezienie się w nowej rzeczywistości.

Praca sezonowa

Duża popularnością cieszą się również oferty pracy sezonowej, zarówno w Niemczech jak i wielu innych krajach. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą wyjechać tylko na jakiś czas, zarobić trochę i wrócić do kraju. Jednak warto pamiętać, że najczęściej takie rozwiązanie wiąże się z dość ciężką i intensywną pracą fizyczną, np. przy zbiorze owoców.  Tutaj również często nie trzeba znać języka, a wymagania nie są wygórowane. Główną branżą dla prac sezonowych jest ogrodnictwo. Na rynku niemieckim oferty pracy sezonowej i fizycznej często pojawiają się najczęściej. To wśród nich tak naprawdę można znaleźć najwięcej ofert o poszukiwaniu pracowników i jednocześnie liczyć się z tym, że jest duża szansa na uzyskanie zatrudnienia.

Opiekun osób starszych w Niemczech

Często pojawiającymi się ofertami dotyczącymi pracy w Niemczech jest zawód opiekuna osób starszych. Co więcej, w tej branży Niemcy bardzo cenią sobie polskich opiekunów, którzy wykazują się dużym zaangażowaniem w pomoc seniorom, a także spędzają z nimi czas, stając się często prawie członkiem rodziny. W tym zawodzie zarobki są dobre, jednak warto pamiętać, że bez znajomości języka nie ma co liczyć na pracę opiekuna. Ponadto, wybierając kandydata Niemcy często stawiają szereg dodatkowych wymagań.
 
Uwaga: Kopiowanie, powielanie, cytowanie powyższego tekstu lub jego fragmentów bez pisemnej zgody firmy Pajeczyna, Co. jest zabronione i podlega karze zgodnej z ustawą o prawie autorskim. Copyright © 2008 - 2019 Pajeczyna™. Wszystkie prawa zastrzeżone. 01/01/2010
Copyright © 2020 Pajeczyna™. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: Iguana Studio