Jak szukać i znaleźć dobrą pracę za granicą (Praca w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Anglii, Irlandii, Portugalii, Hiszpanii, Holandii, Włoszech, Norwegii, Nowym Jorku, Chicago)

Wiele osób decyduje się na znalezienie pracy poza granicami naszego kraju .  Wystarczy spojrzeć  na zarobki, które otrzymują Polacy .  Na  tle całej Unii Europejskiej wypadamy naprawdę dość 'kiepsko' . Polska znajduje się na szarym końcu i podobne zarobki osiągają takie kraje jak Rumunia czy także Bułgaria. Im dłużej Polacy przebywają poza krajem, tym trudniej liczyć na to, że powrócą oni do ojczyzny . Badania wskazują, że na emigracji zarobkowej przebywa ponad dwa miliony naszych rodaków i wszystko wskazuje na to, że zjawisko to w przyszłości będzie się nasilać .

By znaleźć pracę za granicą przede wszystkim trzeba zapomnieć o wszelkich ograniczeniach ! Więc nie należy ograniczać się do przeglądania ofert publikowanych w gazetach i internecie. Pracy należy szukać aktywnie . Można przejść się po firmach i agencjach, zamieszczajmy też własne ogłoszenia w prasie, a przede wszystkim należy rozmawiać z innymi ludźmi. Najlepsze rezultaty dają aktywne formy poszukiwania pracy! To, która metoda okaże się najbardziej skuteczna w dużej mierze zależy od kraju i zawodu, w jakim chcemy podjąć dane zatrudnienie.

 Świetnym sposobem na szukanie zatrudnienia jest po prostu rozsyłanie swojego CV . Jak już doskonale wiemy, podczas szukania pracy poza granicami kraju, skupienie się tylko na jednym źródle nie jest dla Nas  zbytnio korzystne. Aplikowanie na dane oferty pracy też wymaga odpowiedniej strategii. Zanim więc zaczniemy rozsyłać swoje aplikacje, należy skupić się na dokładnej analizie ofert pracy. Należy wysyłać swoje CV tylko na oferty, których wymagania spełniamy . Jeśli w ciągu 2 - 4 dni nie dostaniemy odpowiedzi, to należy skontaktować się osobiście, poprzez rozmowę telefoniczną. Dzięki temu pokażemy, że jesteśmy zaangażowani  i zależy Nam na tejże ofercie pracy.  Jeśli okaże się, że niestety nie zostaliśmy zakwalifikowani na wybrane stanowisko, to nic straconego! Zawsze można zapytać o inne oferty pracy. Często agencje nie zamieszczają od razu wszystkich ofert. Nie zaszkodzi, żeby sprawdzić, czy Nasz przyszły, potencjalny pracodawca faktycznie  działa legalnie . Można sprawdzić to w internecie, wpisując dane firmy lub dane samego pracodawcy . W ten sposób z pewnością uzyskamy jakieś informację na ten temat. 

Rewelacyjnym sposobem na znalezienie pracy jest także zamieszczenie krótkiego ogłoszenia w lokalnej gazecie. Dzięki takim ogłoszeniom pracę za granicą  znalazło wielu polskich fachowców.Chcąc dotrzeć do jak największej liczby pracodawców warto wydać kilkadziesiąt euro na takie ogłoszenie. Powinno być ono krótkie ale  i treściwe. Pamiętać należy, że ogłoszenie najlepiej zamieścić w języku danego kraju!Informacje z gotowością do podjęcia pracy wraz z numerem telefonu można też zostawić np. na tablicy ogłoszeń w supermarkecie albo po prostu powiesić na witrynie jakiegoś sklepu . Jest to dość powszechny sposób szukania pracy w obcych krajach .

Ciekawostką jest to, że aby znaleźć pracę za granicą przydatnym elementem jest posiadanie własnego auta . Dla pracodawcy rozwiązuje to problem związany z codziennym transportem pracowników między miejscem pracy a miejscem zakwaterowania.

 

*Szukanie pracy za granicą w Anglii .

 Bardzo często zdarza się, ze ludzie nie wiedzą gdzie szukać pracy w Anglii . Wyjeżdżają do nowego kraju i za bardzo nie wiedzą jak się w nim obracać, jak się w nim odnaleźć . Wtedy dobrym sposobem jest skorzystanie ze stron internetowych , które z pewnością pomogą znaleźć upragnioną nową i lepszą pracę w Anglii . Jeśli bardzo zależy Nam na nowej pracy, to należy zarejestrować się bezpośrednio w agencjach pracy . Można to uczynić nawet bezpośrednio w swoim mieście zostawiając własne CV .

Kolejnym, jakże świetnym sposobem  na szukanie pracy w Anglii jest zgłoszenie się bezpośrednio do pracodawcy. Największe firmy mają bardzo często własne działy HR i same dokonują wyszukiwania pracowników albo  w ścisłej współpracy z agencją pracy. Dlatego warto zajrzeć na strony internetowe największych firm, w szczególności gdy zostanie otwarta nowa fabryka czy magazyn . Wtedy dany  pracodawca w krótkim czasie musi znaleźć wielu pracowników . Dlatego też są tworzone specjalne strony internetowe w serwisach firmowych . To świetny patent na znalezienie zatrudnienia!

 Jak doskonale wiemy na obczyźnie bardzo łatwo nawiązuje się nowe znajomości . Wszyscy tam są w podobnej sytuacji jak my i dość chętnie wzajemnie sobie pomagają. Choć niestety oczywiście zdarzają się nie zbyt miłe wyjątki. Więc należy pytać wśród znajomych, bo  może ktoś wraca do Polski, może ktoś awansował albo po prostu postanowił coś zmienić w swoim życiu i zostawia stanowisko pracy, które może trafić właśnie do Nas ! Pracodawcy chętniej zatrudnią zaufaną osobę, poleconą przez dobrego pracownika. Znajomi też dostarczą nam adresy sprawdzonych pośredników. 

Pamiętajmy, że kluczową rolę w znalezieniu pracy w Anglii odgrywa język! Bez znajomości angielskiego można liczyć co najwyżej na sprzątanie albo pracę wśród Polaków i wtedy zaczyna się tworzyć 'zamknięty krąg'  -  bo przebywając z rodakami, nigdy nie nauczymy się języka angielskiego i o awansie jedynie będzie można pomarzyć .

 

*Szukanie pracy za granicą - Niemcy .

Jest wiele miejsc, gdzie można szukać pracy w Niemczech, nawet jeszcze przed samym przyjazdem.

Należy przejrzeć lokalne gazety .  Oferty pracy są umieszczane w danych rubrykach codziennych gazet . Ogłoszenia dotyczące naboru na stanowiska wymagające wysokich kwalifikacji lub akademickie można znaleźć w różnych wydaniach   ogólnokrajowych czasopism .

Kolejny sposób, to popularny Internet. W ciągu ostatnich lat bardzo rozwinął się internetowy rynek pracy Online-Bewerbungen. Jest on obecnie najpopularniejszym sposobem szukania zatrudnienia, zwłaszcza wśród młodych ludzi i absolwentów. Internetowe strony poświęcone szukaniu pracy pozwalają każdemu na łatwe wyszukiwanie odpowiedniego stanowiska według takich kryteriów jak region, sektor, wysokość wynagrodzenia itd . Podobnie jaw w Anglii można również zostawić swoje CV, aby firmy poszukujące odpowiednio wykwalifikowanych pracowników mogły Nas znaleźć.

 

Kolejny sposób na znalezienie pracy w Niemczech, to Urzędy pracy . W Niemczech istnieje ponad 800 biur pracy. Pamiętajmy, że wszyscy obywatele UE mają prawo z nich korzystać!  Jeśli chcemy je poznać , to wystarczy odwiedzić daną stronę internetową i tam uzyskamy wszelkie informację na dany temat .

Takie biura  mają szeroką ofertę miejsc pracy, wgląd do nich jest całkiem darmowy. Większość ofert dotyczy stanowisk nie wymagających specjalnych kwalifikacji. Konkursy na wyższe stanowiska, są zwykle ogłaszane przez same firmy lub agencje pracy. Dla obcokrajowców szukających pracy w Niemczech biura te  posiadają specjalny, międzynarodowy dział nazywany ZAV ( Zentralstelle für Auslandsvermittlung). Adres najbliższego biura można znaleźć w książce telefonicznej .

 

EURES: EURES powstał dzięki współpracy serwisów pośrednictwa pracy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, aby umożliwić swobodny przepływ pracowników na tym terenie. Ułatwia on nie tylko znalezienie pracy, udostępnia też internetowy serwis informacyjny o warunkach życia i pracy w krajach członkowskich EOG. Pracownicy EURES specjalizują się w praktycznych poradach dotyczących środowiska pracy w krajach członkowskich, pomagają kandydatom znaleźć pracę, a firmom znaleźć odpowiednich pracowników. Można się z nimi skontaktować przez biura podłączone do sieci EURES.

Szukając pracy skorzystać można z tzw . Agencji pośrednictwa pracy.  Ich adresy również można znaleźć w książce telefonicznej, czy Panoramie Firm pod Arbeitsvermittlung. Duża ich część specjalizuje się w ofertach pracy tymczasowej, co może być korzystnym etapem przed znalezieniem stałego zatrudnienia . 

Popularne są także Targi pracy: Świetnym pomysłem na początek jest ich odwiedzenie . Targi Pracy skupiają wielu pracodawców, przeważnie z jednego sektora. Zwykle trzeba wysłać swoje CV wcześniej, a pracodawcy decydują kogo chcą na te targi zaprosić. Można się tam nie tylko dowiedzieć jakie są perspektywy zatrudnienia w różnych firmach, ale też umówić na rozmowy kwalifikacyjne. Warto skorzystać z tej opcji!

Jak doskonale wiemy, idealnym sposobem jest także bezpośrednie złożenie podania.. Jest to zwyczaj bardzo często praktykowany właśnie  w Niemczech i warty zachodu sposób . Dlatego że oferty te są zatrzymywane i sprawdzane w wypadku wolnego etatu. Wystarczy zostawić tam swoje CV i podanie . Być może tym sposobem dostaniemy upragnioną pracę .

Skorzystać możemy także z pomocy tzw. Izby Handlowej . Należy więc skontaktować się z najbliższą polską izbą handlową w Niemczech, jako że często firmy szukają tam kandydatów, a poza tym mają również swoją bazę danych z propozycjami pracy. Izba handlowa powinna mieć również listę polskich firm działających na terenie Niemiec, które mogą być dobrym celem do złożenia podania .

I najważniejszą rzeczą jest to, by uwierzyć w siebie! Poszukiwania pracy z pewnością przyniosą rezultat - trzeba tylko chcieć!

 

Copyright © 2020 Pajeczyna™. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: Iguana Studio