Jak szukać mieszkania do wynajęcia i jak wynająć swoje mieszkanie, dom, pokoj w Polsce i za granicą

(Ogłoszenia nieruchomości i zakwaterowanie Warszawa, Krakow, Katowice, Wrocław, Gdynia, Łódź, Niemcy, Anglia, Irlandia, Hiszpania, Włochy Nowy Jork, Chicago)

Wybór danego mieszkania zależy tylko od Nas, jest to indywidualna sprawa, dlatego przed rozpoczęciem poszukiwań należy dokładnie i dogłębnie zastanowić się nad własnymi potrzebami. Bardzo dobrym sposobem jest sporządzenie listy, na której zapisać trzeba wszystko na czym tak naprawdę Nam zależy -  czy jest to tylko atrakcyjna cena, czy może odpowiednia lokalizacja, bliskość określonych miejsc w danym mieście,  może zależy Nam na dobrym połączeniu  komunikacją miejską.
Dzięki temu analizując wszystkie  oferty będziemy lepiej przygotowani i nie będziemy tracić czasu na oglądanie miejsc, które po prostu nie spełniają danych oczekiwań.
Musimy także zdecydować, czy poszukując mieszkania skorzystamy z pomocy, jaką oferuje Nam pośrednik, czy też sami się tym zajmiemy.
Samodzielnie poszukiwania odpowiedniego lokum mogą być bardzo czasochłonne a dzwonienie w sprawie ofert i jeżdżenie na oglądanie mieszkania pochłania także wiele funduszy.
Zatrudniając wykwalifikowanego  pośrednika z pewnością zaoszczędzimy na czasie, który dla każdego jest cenny . Pośrednik przygotowuje indywidualną ofertę pod kątem swojego klienta ograniczając wybór mieszkań do tych najbardziej odpowiednich. Osoba taka pomaga także w trakcie oglądania mieszkań i uczestniczy też w procesie zakupu, w związku z czym mamy zapewnioną profesjonalną pomoc w trakcie całego procesu wynajmu. Dodatkowo mamy pewność, że przygotowane dokumenty będą spełniały wszelkie wymogi formalno-prawne i będą chronić nasze interesy - jak doskonale wiemy, jest to bardzo ważne i istotne .

Ciekawostką jest to, że przy poszukiwaniu mieszkań do wynajmu duże znaczenie na wybór i ceny ma PORA ROKU !   Mianowicie ceny idą w górę  w okresie czerwca i utrzymują się tak aż do końca października. Jednym z czynników takiego obrotu sprawy są  studenci, którzy wracając na studia, szukają mieszkań do wynajęcia już w czerwcu, natomiast kończą poszukiwania pod nawet pod koniec października . Odwieczne pytania każdego, młodego studenta to : stancja czy może jednak akademik? Mieszkanie drogie czy tanie? Blisko uczelni czy w może  centrum miasta? Na takie pytania musiało odpowiedzieć sobie już wiele pokoleń polskich studentów.
Pokój w akademiku jest z reguły najtańszym rozwiązaniem. Niestety, liczba miejsc jest ograniczona, więc najlepiej rozejrzeć się za pokojem odpowiednio wcześnie. Jeśli interesuje kogoś taka opcja mieszkania, to najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do uczelni, na której dany student zamierza studiować. Tam składa się swoje podanie i czeka na jego rozpatrzenie. Jeśli jednak niestety nie uda się zdobyć miejsca w akademiku, to czas na to, by pomocy szukać gdzie indziej!
Najlepszym i najprostszym sposobem jest przeszukanie zasobów portali ogłoszeniowych w internecie. Możemy również zakupić lokalną gazetę i wnikliwie przejrzeć dział „Ogłoszenia” - czasem może trafić się coś ciekawego i coś to Nas zainteresuje . W ten sposób zgromadzić można dość pokaźną liczbę ofert wynajmu mieszkań, pokoi, etc.  Gdy dana oferta stanie się dość atrakcyjna i odpowiednia, to następnie należy  zadzwonić do właściciela, gdyż może okazać się, że ogłoszenie jest już nieaktualne i nie ma sensu zawracać sobie nim głowy. Gdy mieszkanie bądź pokój spodoba się, to przychodzi czas, by zobaczyć 'cztery ściany' osobiście .

Doskonale wiemy, że ogłoszeń z propozycjami mieszkań do wynajęcia jest bardzo dużo i z pewnością każdy może znaleźć 'coś dla siebie'. Najwięcej ciekawych ofert można znaleźć w internecie . Zamieszczane ogłoszenia w sieci są najbardziej aktualne i popularne . Możemy tam zapoznać się z interesująca Nas ofertą oraz możemy także zobaczyć zdjęcia .
Szukając mieszkania przez internet możemy skorzystać z różnych, jakże ciekawych serwisów, które posiadają gamę interesujących ofert. Internet daje Nam wielkie możliwości i dlatego większość społeczeństwa wybiera właśnie tą opcję, by znaleźć mieszkanie . Strony internetowe pozwalają na dopasowanie ofert do najbardziej konkretnych potrzeb. Możemy bez problemu zapoznać się z dokładnym opisem wynajmowanych przestrzeni i zdjęciami oraz często wejść w bezpośredni kontakt z właścicielem lub odpowiedzialnym biurem nieruchomości.
Kolejnym sposobem na szukanie mieszkania do wynajęcia są portale społecznościowe, które stały się ostatnio bardzo popularne . Znaleźć tam można ciekawe ogłoszenia, np zamieszczane przez znajomych . Na portalach społecznościowych można również znaleźć strony lub grupy, gdzie publikowane są aktualne ogłoszenia. Często biura nieruchomości zamieszczają ogłoszenia na swoich profilach, aby dotrzeć do szerszego grona zainteresowanych .
Można także wykazać się własną inicjatywą i rozwiesić ogłoszenia o chęci najmu w szczególnie interesujących Nas lokalizacjach oraz zamieścić własne ogłoszenie w gazecie lub w sieci. W ogłoszeniach takich warto szczegółowo sprecyzować swoje wymagania, aby uniknąć niepotrzebnych telefonów. Taka opcja cieszy się dużą popularnością !

Ważne jest to, by podczas wynajmu być ostrożnym! Może zabrzmieć to banalnie, ale możemy w tenże sposób 'spotkać się' z oszustami .
Pamiętajmy, że najważniejsze jest oczywiście nasze bezpieczeństwo. Doskonale wiemy, że w internecie łatwo opublikować  dane ogłoszenie, co niestety skłania oszustów do nabierania zwykłych użytkowników. I tak każdy z Nas może stać się ofiarą ...
Dlatego należy zwrócić swoją uwagę na kilka rzeczy, które być może uchronią Nas przed oszustem .
Po pierwsze zbyt niska cena za wynajem mieszkania : może oznaczać po prostu zwykły błąd osoby ogłaszającej lub chęć wprowadzenia nas w błąd. Niska cena może również sugerować zły stan mieszkania lub jego wyposażenia.
Należy zwrócić uwagę także na opis danego mieszkania: brak szczegółów lub jedynie ogólne informacje o mieszkaniu powinny dać Nam do myślenia. Dlatego należy pamiętać, by o wszelkie dodatkowe dane koniecznie zapytać podczas rozmowy telefonicznej.

Zanim wynajmiemy mieszkanie, czeka na Nas jeszcze sporo formalności. Pamiętać należy przede wszystkim, by sprawdzić stan prawny mieszkania oraz to, czy osoba wynajmująca jest faktycznie jego właścicielem albo osobą przez niego upoważnioną. Obowiązkowo trzeba poprosić wynajmującego o: akt notarialny, odpis z księgi wieczystej, zaświadczenie ze spółdzielni o własności mieszkania lub dokument pełnomocnictwa. Warto także poprosić wynajmującego o dokument tożsamości, by zweryfikować jego dane z danymi z dokumentu własności. Gdy wszystkie dane się zgadzają, można podpisać umowę najmu .

Umowa najmu jest koniecznym i bardzo ważnym dokumentem! Wzór umowy warto przygotować sobie przed spotkaniem z wynajmującym. Niezbędne w umowie najmu jest zawarcie: danych stron oraz określenie wysokości czynszu, ewentualnych dodatkowych opłat, praw i obowiązków stron, czasu trwania umowy oraz warunków jej wypowiedzenia. Gdy przygotowujemy taką umowę, warto w niej zawrzeć także ustalenia z wynajmującym, dotyczące remontów i modernizacji, jakie możemy w mieszkaniu wykonać na 'własną rękę'. Kolejnym ważnym dokumentem jest protokół zdawczo-odbiorczy, który także należy podpisać przed wynajmem. Jest w nim spis wyposażenia mieszkania wraz z jego stanem oraz stan liczników. Dokument ten zabezpiecza Nas przed ewentualnymi nieuzasadnionymi roszczeniami ze strony nieuczciwego wynajmującego, jest on podstawą rozliczenia stron po okresie wynajmu .

Copyright © 2020 Pajeczyna™. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: Iguana Studio