Jak szukać najlepszych i najtańszych ofert turystyczyny w górach, w Zakopanem, nad morzem, nad jeziorami w Polsce a także za granicą na Chorawcji, w Grecji, na Słowacji, we Włoszech czy Hiszpanii lub Chicago i Nowym Jorku. Ogłoszenia agencji turystycznych, tanie bilety lotnicze i autokarowane. Pokoje i mieszkania do wynajęcia dla turystów.

Wakacje, to czas w którym każdy z Nas pragnie odpocząć od codzienności . To idealny moment na zregenerowanie umysłu, duszy i także ciała . Z pewnością wielu ludzi chce wyjechać w jakieś interesujące i niesamowite miejsce .

Planowanie wakacji może wydawać się dość proste, lecz w rzeczywistości, to nie jest takie łatwe zadanie !

Istnieje bardzo wiele różnych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy planowaniu wakacyjnych wyjazdów, podróży. Jak np.  wybór miejsca, hotelu czy samo, jakże czasochłonne pakowanie. Pamiętać należy, że w trakcie organizacji danego wyjazdu wakacyjnego pośpiech nie jest wskazany!

Jeśli mamy dość ograniczony budżet na wyjazd i nie chcemy wydawać dużej sumy pieniędzy na hotele, to w takiej sytuacji można skorzystać z portali internetowych , dzięki którym będziemy mogli znaleźć użytkowników, oferujących np darmowy nocleg we własnym domu czy mieszkaniu w wielu zakątkach świata lub też nocleg w jakże atrakcyjnej cenie .

Gdy planujemy podróż za granicę, to nie zapomnijmy o zorganizowaniu transportu z lotniska do hotelu. Może bowiem zdarzyć się, że przybędziemy na dane miejsce  w tzw"godzinach szczytu" i będziemy musieli czekać bardzo długo na transport, tracąc swój czas. Więc należy o tym pamiętać, bo doskonale wiemy, że życie jest nieprzewidywalne  !

Kolejną ważną i jakże istotną rzeczą jest to, by przed dokonaniem rezerwacji zadzwonić do recepcji wybranego przez Nas  hotelu i zapytać, jak daleko jest on położony od najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc. Doskonale wiemy, że pokonywanie bardzo długiej drogi pomiędzy pensjonatem a miejscem docelowym, to zły sposób na rozpoczęcie dnia .

Dobrym pomysłem jest ułożenie planu swojej wakacyjnej wycieczki. Więc należy wraz ze swoimi współtowarzyszami ułożyć taki oto plan i razem ustalić, jakie atrakcje chcielibyśmy zobaczyć. Należy jak najdokładniej zaplanować swój czas, aby "wydobyć" z wycieczki jak tylko najwięcej się da. W tenże sposób bez problemu można dojść wspólnie do upragnionego kompromisu !

Jeśli zdecydujmy się na zakwaterowanie z własnym wyżywieniem, to warto wcześniej dowiedzieć się, jaki sprzęt kuchenny będzie dostępny na miejscu. Większość hoteli oferuje swoim gościom lodówkę lub kuchenkę mikrofalową. Nie zaszkodzi więc, by poprosić o wysłanie listy dostępnych urządzeń i lokalnych sklepów spożywczych. Dzięki temu dobrze się spakujemy i tym samym  będziemy przygotowani na różne ewentualności.

Pamiętajmy, by realnie ocenić swoje możliwości finansowe. Ile możemy przeznaczyć na wypoczynek i na ile ta kwota jest ruchoma. Wiele ludzi często źle szacuje koszt wakacji i potem ma kłopoty finansowe. Ważne więc jest, aby mieć nieco więcej pieniędzy niż Nam się wydaje, że potrzebujemy , w razie gdy wydarzy się coś czego nie mogliśmy po prostu przewidzieć.

Idealnym sposobem jest stworzenie listy wakacyjnych wydatków. Taką listę należy podzielić  na 4 najważniejsze dla Nas kategorie tj. transport, hotel, wyżywienie oraz np rozrywka. Eksperci oszacowali, że około 1/3 zaplanowanych wydatków pochłania hotel, więc wcześniej upewnijmy się, że przeznaczymy na tą kategorię wystarczającą kwotę.

Pamiętajmy, by nie upierać się tylko na jednym terminie podróży, gdyż bez problemu można znaleźć tańsze oferty, jeżeli np. zdecydujemy się lecieć bardzo wcześnie rano, lub późno w nocy (najdroższe są przeloty w środku dnia), albo też zdecydujemy się na dłuższe czekanie, gdy mamy przesiadkę (droższe są przeloty, gdy masz drugie połączenie zaraz po pierwszym).

Tak samo jest, jeśli zdecydujemy się na wypoczynek po sezonie, wówczas bilety i hotele są dużo tańsze i o tym warto wiedzieć, gdyż wielu ludzi korzysta z takiego sposobu .

Możemy także zrobić listę miejsc, do których chcielibyśmy się wybrać i dowiedzieć się wcześniej, jakie dodatkowe opłaty będziemy musieli ponieść. Logując się na dane strony internetowe linii lotniczych, można to łatwo sprawdzić i poszukać ewentualnych zniżek czy atrakcyjnych promocyjnych darmowych ogłoszeń turystycznych.

Do swoich planowanych wydatków wliczyć należy także pieniądze na podarunki, prezenty i ewentualne zakupy. Wiele ludzi, właśnie w tej kategorii ponosi fiasko w planowaniu, bo nie biorą pod uwagę tych wydatków, które są przecież ważne ! Może się zdarzyć, że wypatrzymy sobie jakieś fajne ubranie, czy inną interesującą Nas rzecz, która będzie Ci służyć po powrocie i będziesz chciał ja kupić.

Planując budżet wakacyjnych wydatków, należy stworzyć go tak, aby był łatwy do zmodyfikowania w razie potrzeby. Chodzi o to, że zawsze już na miejscu może się coś wydarzyć, coś zmienić np. ustalona cena hotelu okaże się wyższa niż była w ofercie, albo będziemy musieli skorzystać z pomocy medycznej, która akurat tam jest odpłatna itp. Biorąc po uwagę takie ewentualności, czyli planując dodatkowe pieniądze na niespodziewane wydatki, uchronimy się od niespodziewanych kłopotów.

Planując wakacyjny wyjazd skorzystać możemy z pomocy, jaką oferuje Nam biuro podróży .

'' Biuro podróży -  zajmuje się całkowitą obsługą osób pragnących podróżować. Jest zarazem organizatorem, a także koordynatorem wyjazdów. Organizacja polega na podpisaniu stosownych umów, które ustalają miejsca pobytu wycieczkowiczów, wyżywienie, typy wycieczek i spędzania czasu przez osoby podróżujące. Zadaniem biura podróży jest zaplanowanie daty pobytu, przejazdu, typu i rodzaju transportu, miejsca pobytu, wyboru typu zakwaterowania oraz opracowanie zestawów wyżywienia. Ważne jest także by biuro podróży miało na miejscu swoich pracowników tak zwanych rezydentów, którzy zaopiekują się klientami biura podróży na miejscu, jeśli jednak nie posiadają takiego pracownika ich zadaniem jest podpisanie stosownych umów z osobami zamieszkującymi dane miejsce. Biuro podróży musi również koordynować przebieg każdego wyjazdu, czy wszystkie zadania są wykonane oraz czy klienci się nie skarżą na jakiekolwiek problemy. Zadaniem biura podróży jest również podpisanie stosownych umów z przewoźnikami oraz ubezpieczycielami na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń jak problemy zdrowotne osób wyjeżdżających z danym biurem podróży, ubezpieczeniu podlega również zabezpieczenie finansowe na wypadek problemów finansowych firmy, które nie pozwalają na ściągnięcie klientów ponownie do domu''

Na co więc należy zwrócić uwagę wybierając ofertę w biurze podróży?

Należy wiedzieć przede wszystkim, że dana cena nie powinna ulec zmianie.

Jak mówią przepisy ustawy o usługach turystycznych, cena wycieczki wykupionej w promocji nie powinna nigdy się zmienić. Jednak są pewne wyjątki, zwłaszcza w nieprzewidzianych i niezależnych od biura sytuacjach, np. w przypadku zmiany kursu waluty, zmianie opłaty lotniskowej lub zmianie ceny ropy naftowej. Są to sporadyczne przypadki, ale niestety mogą się wydarzyć. Większość biur podróży oferuję więc gwarancję stałej ceny wycieczki.

 Zanim jednak podpiszemy umowę, należy upewnić się więc, że taka gwarancja dotyczy także Nas !  Jeśli gwarancja nie została załączona do umowy, a biuro podróży żąda dopłaty, to możemy odstąpić od umowy nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów. Cała kwota powinna zostać wypłacona klientowi zgodnie z rozporządzeniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Teraz odpowiedzmy na ważne pytanie - Co w przypadku, gdy nie możemy skorzystać z opłaconej już wycieczki?

W sytuacjach, gdy z ważnych przyczyn nie możemy skorzystać z wyjazdu, stosuje się tzw. polisy. Polisa od ryzyka rezygnacji gwarantuje klientom ubezpieczenie od kosztów rezerwacji. Jeśli podpisujemy umowę, warto o to dopytać - pamiętajmy! Takie ubezpieczenie może obejmować sytuacje związane np. z nagłą chorobą, utratą pracy, wypadkiem, zgonem bliskiej osoby itp. Większy zakres ubezpieczenia od nieprzewidzianych wypadków daje Nam lepszą gwarancję. Może się również zdarzyć, że w umowach są niedozwolone zapisy o ryczałcie, tzw. potrąceniu z góry w razie rezygnacji z wyjazdu. Według UOKiK taka klauzula jest niedozwolona i sprzeczna z prawem konsumenckim.

Oczywiście możemy skorzystać także z tzw. reklamacji .

Zanim wybierzemy najkorzystniejszą dla Nas ofertę,to pytajmy o wszystkie jej detale oraz szczegóły. Gdzie będziemy zakwaterowani, w jakim hotelu, jakie będą posiłki, ile łóżek w pokoju itd. W nowej ustawie zostały wprowadzone przepisy, które dają konsumentowi możliwość zgłoszenia reklamacji w ciągu 30 dni od zakończenia usługi. Ponadto w ustawie jest zapis o tym, że biura turystyczne muszą zapewniać klientom gwarancję zwrotu kosztów powrotu w razie bankructwa. Usługobiorca ma również prawo ubiegać się o zwrot pieniędzy w przypadku, gdy umowa nie została zrealizowana przez organizatora podróży. Ustawa przewiduje także wysokie kary finansowe dla firm turystycznych specjalizujących się w zatrudnianiu niewykwalifikowanych przewodników i pilotów wycieczek.

Pamiętajmy, że planowanie wakacyjnego urlopu odpowiednio wcześniej może mieć wiele korzyści ! :)

Więc do dzieła i udanego, wakacyjnego wypoczynku ! :)

Copyright © 2020 Pajeczyna™. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: Iguana Studio